Description
| คุณสมบัติ | Value |
| Power Rating | 1.5 kW |
| Phase | 3 |
| Supply Voltage | 230 V |
| Current Rating | 7.5 A |
| Output Frequency | 0 → 550Hz |
| Series | PM240-2 |
| IP Rating | IP20 |
| STO | No |
The Siemens SINAMICS PM240‑2 power modules are based on a new hardware platform. This permits an increase in power density as well as the application of innovative cooling concepts with especially high requirements in terms of control cabinet cooling.
Degree of protection IP20





