Description
| คุณสมบัติ | Value |
| Number of Poles | 1P |
| Current Rating | 16A |
| Tripping Characteristics | Type C |
| Rated AC Voltage | 400V |
| Model Number | 5SL61167 |
| Range | SENTRON |
| Breaking Capacity at Maximum Voltage Rating | 6 kA |
| Circuit Breaker Type | MCB |
| Mounting Style | DIN Rail Mount |
| Width | 18mm |
| Length | 90mm |
| Depth | 76mm |
| Reset Actuator Type | Toggle Switch |
| Terminal Contact Type | Screw |
Siemens 5SL MCBs
From Siemens the 5SL range of miniature circuit breakers are MCBs designed for use in applications requiring up to a 6kA breaking capacity.
5SL MCBs can be used as main switches for the disconnection or isolation of plants. They are also suitable for the quick and easy mounting of additional components, such as auxiliary switches and fault signal contacts.
Features
Colour-coded switch position in handle is easy to interpret
Ergonomic handle for user-friendly switching
Square terminals for easy cable entry
Simple to mount on busbar
Tool free removal – individual devices can be removed from a bus-mounted assembly





