Description
| คุณสมบัติ | Value |
| Number of Poles | 1P |
| Current Rating | 2A |
| Tripping Characteristics | Type D |
| Rated AC Voltage | 240V |
| Model Number | 5SJ4102-8HG40 |
| Range | SENTRON |
| Series | 5SJ4 |
| Breaking Capacity at Maximum Voltage Rating | 14 kA |
| Circuit Breaker Type | MCB |
| Mounting Style | DIN Rail Mount |
| Width | 70mm |
| Length | 18mm |
| Depth | 90mm |
The miniature circuit breaker provides voltage of 240 V with 1-pole configuration. In the event of an overload or short-circuit, circuit breakers safely cut off the connected circuit and reliably protect electrical installations and equipment from damage. The Siemens miniature circuit breaker is the fuse for short-circuit protection. Siemens offers a comprehensive portfolio of protection, switching, measuring and monitoring devices. It is a simple distribution systems as well as switches and sockets for safe and efficient electrical infrastructure in buildings and industry.
Current switching capacity 14 kA
AC operating current 2 A





