Description
| คุณสมบัติ | Value |
| Coil Voltage | 230 V ac |
| Number of Poles | 4 |
| Normal State Configuration | 4NO |
| Range | TeSys F |
| Series | LC1F |
| Width | 261mm |
| Depth | 219mm |
| Minimum Operating Temperature | -5°C |
| Length | 206mm |
| Maximum Operating Temperature | +55°C |
The Schneider Electric LC1F3304P7 is a LC1F series 4 pole Tesys F contactor used for motor control and resistive load.
Poles description 4P
Pole contact composition 4 NO
Rated operational current 400 A
Control circuit voltage 230 V AC





