Description
| คุณสมบัติ | Value |
| Coil Voltage | 220 V ac |
| Number of Poles | 1 |
| Contact Current Rating | 400 A |
| Power Rating | 37 kW |
| Normal State Configuration | 4NC + 4NO |
| Range | SIRIUS |
| Function | Reversing |
The Siemens SIRIUS 3TC7 series is a contactor for switching DC voltage. It has current rating of 400 A and size S4. It offer convincing performance from a compact design with high contact reliability. They are also characterized by their particularly long switching endurance. It is approved for worldwide use e.g. IEC and UL/CSA.
Mounting type is screw fixing
Protection class IP is IP00
Ambient operating temperature is -25 to +55 °C





