Description
| คุณสมบัติ | Value |
| Coil Voltage | 24 V ac |
| Number of Poles | 3 |
| Contact Current Rating | 16 A |
| Power Rating | 7.5 kW |
| Normal State Configuration | 3NO |
| Contact Voltage Rating | 400 V ac |
| Series | 3RT2 |
| Range | SIRIUS Innovation |
| Number Of Auxiliary Contacts | 1 |
| Terminal Type | Screw |
| Width | 45mm |
| Depth | 73mm |
| Length | 57.5mm |
| Maximum Operating Temperature | +60°C |
| Minimum Operating Temperature | -25°C |
Contactors – 3RT2 Range
The 3RT2 contactors are climate-proof and are suitable and tested for use worldwide, sizes S00 to S2, up to 37 kW
Size S00, up to 7.5 kW
Size S0, up to 18.5 kW
Size S2, up to 37 kW
Screw connection / Spring Clamp
Impulse voltage resistance 6 kV
Insulation voltage 690 V
Real loss power only 4 W
Designation K according to DIN 40719 (extendable to IEC 204-2) & IEC 750; Q according to DIN EN 61346-2
Note
Screw terminals can only be used with screw terminal overloads and spring terminals can only be used with spring terminal overloads.
Approvals
CE, UL, CSA, CCC
Siemens 3-Pole Contactor, 7.5kW Power Rating, 16A Current Rating – SIRIUS Innovation 3RT2 Series – 3RT2018-1AB01
Use this contactor from Siemens to safely switch your electrical devices on and off. Its high voltage capacity of 400V AC makes it suitable for use in industrial environments where it can be used to rapidly turn off a machine in the event of an electrical fault or potential hazard. For user protection, this contactor has an NO configuration to keep your circuit open (switched off) when not manually activated. You can easily fit this contactor in small or tight spaces thanks to its compact dimensions of 45 (W) x 57.5 (H) x 72mm (D).
• Snap-on DIN rail mounting for easy installation
• Wide operating temperature range between -25°C and +60°C for use in harsh environments
• IP20 (ingress protection) rating indicates protection against dust and particles
• Finger-safe design limits user access to protect personnel from electric shocks
What’s a contactor?
A contactor is a device used to ensure safe on-and-off switching for industrial devices with high current capacities. It’s often used in motors, lighting systems and factory machinery because of its rapid switching capabilities.
Siemens Sirius Range Contactor & Control Relays





