Description
| คุณสมบัติ | Value |
| Coil Voltage | 230 V ac |
| Number of Poles | 3 |
| Contact Current Rating | 9 A |
| Normal State Configuration | 5NO/3NC |
| Contact Voltage Rating | 525 V ac |
| Series | 100S-C |
| Number Of Auxiliary Contacts | 5 |
| Function | Safety |
| Auxiliary Contact Configuration | 2NO + 3NC |
| Terminal Type | Screw |
| Width | 45mm |
| Depth | 119.5mm |
| Length | 81mm |
| Maximum Operating Temperature | +60°C |
| Minimum Operating Temperature | -25°C |
100S-C, 3 Pole Safety Contactors 2N/O & 3N/C
The Bulletin 100S-C safety contactors provide mechanically linked positively guided contacts, required in feedback circuits of modern safety applications. The mechanically linked N.C. auxiliary contacts will not change state when a power pole welds. In addition, the gold-plated bifurcated auxiliary contacts are ideally suited for low-energy applications or feedback control circuits with multiple series-connected N.C. auxiliary contacts.
Redundant contactors to isolate motor (hazardous motion)
Positively guided main contacts
Red contact housings for easy identification as safety device
Protective cover prevents manual operation – yet the window allows visible ON/OFF status
Note
DC versions incorporate a diode protection circuit

Safety Contactor





