Description
| คุณสมบัติ | Value |
| Power Rating | 4 kW |
| Phase | 3 |
| Supply Voltage | 480 V |
| Current Rating | 6.5, 8.2 A |
| Output Frequency | 0.5 → 200Hz |
| For Use With | AC Motors |
| Series | Altivar 212 |
| IP Rating | IP55 |
| Field Bus Communication Type | APOGEE FLN, BACnet, LonWorks, METASYS N2, Modbus |
| STO | No |
The Schneider Electric Altivar 212 provides maximum ease of use and security for system integrators and end-users. Set-up, operation and maintenance are simplified with its user-friendliness and enhanced communication. It easily integrates in your automation architectures with Modbus, BacNet, APOGEE FLN P1 and MetaSys N2 as standard and Lon works available as option.
Assembly style with heat sink
Network number of phases 3 phases
Motor power 4 kW
EMC filter class C1 EMC filter integrated
Apparent power 6.9 kVA at 380 V
Prospective line Isc 5 kA
Nominal switching frequency 12 kHz





