Description
| คุณสมบัติ | Value |
| Coil Voltage | 48 V dc, 130V ac |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Switching Current | 16A |
| Number of Poles | 1 |
| Terminal Type | Tunnel |
| Length | 18mm |
| Series | ITL |
| Height | 84mm |
| Depth | 60mm |
The Schneider Electric Acti9 iTL is a modular impulse relay. This 1P device has 1 normally open contact. Rated current is 16A, 24VAC to 250VAC operating voltage and it operates with 130VAC or 48VDC control voltage. Electrical endurance goes up to 200000 cycles for AC-21 or 100000 cycles for AC-22. The switching frequency is 5 switching operations/minute or 100 switching operations/day.
It is DIN rail mountable
The degree of protection is IP20 and IP40 in an enclosure
Pollution degree is 3
Overvoltage category is IV





