Description
| คุณสมบัติ | Value |
| Coil Voltage | 230 V ac |
| Number of Poles | 2 |
| Contact Current Rating | 6 A |
| Power Rating | 2.2 kW |
| Normal State Configuration | 1NC + 1NO |
| Range | TeSys |
| Function | Reversing |
The Schneider Electric TeSys SK series is a contactor which has control circuit voltage of 230 V ac. It is used in applications like resistive load and motor control. It has a approval of CSA and UL certifications.
IP degree of protection is IP2x conforming to VDE 0106
Sustainable offer status is Green Premium product
Mounting support is rail, plate





