Description
| คุณสมบัติ | Value |
| Coil Voltage | 1000 V ac |
| Number of Poles | 3 |
| Contact Current Rating | 225 A |
| Power Rating | 100 kW |
| Normal State Configuration | 1NO |
| Range | TeSys |
| Function | Reversing |
The Schneider Electric TeSys F series is a reversing contactor which has a preassembled with reversing power busbar. It has operating voltage of 1000 V ac. It is used in applications like resistive load and motor control. The type of connection for control circuit is through screw clamp terminal. It has a approval of CSA and UL certifications.
Sustainable offer status is Green premium product
Net weight is 14.2 kg





