Description
| คุณสมบัติ | Value |
| Coil Voltage | 24 V ac |
| Number of Poles | 3 |
| Contact Current Rating | 6 A |
| Power Rating | 3 kW |
| Normal State Configuration | 1NC |
| Range | TeSys |
| Function | Reversing |
The Schneider Electric TeSys K series is a reversing contactor which has a preassembled with reversing power busbar. It has control circuit voltage of 24 V ac. It is used in applications like motor control. It has a approval of CSA and UL certifications.
IP degree of protection is IP20 conforming to VDE 0106





