Description
| คุณสมบัติ | Value |
| Coil Voltage | 110 V dc |
| Number of Poles | 3 |
| Contact Current Rating | 80 A |
| Power Rating | 45 kW |
| Normal State Configuration | 3NO |
| Range | TeSys |
| Number Of Auxiliary Contacts | 2 |
| Function | Reversing |
| Width | 186mm |
| Depth | 127mm |
| Length | 85mm |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
Schneider Electric TeSys Reversing Contactor, 3 Pole, 110V DC Coil Voltage – TeSys D Series – LC1D806FWS207
Increase electrical system safety and reliability while reducing maintenance costs with this reversing contactor from Schneider Electric. Its coil drive contacts let you change the direction of a motor by reversing the polarity of voltage going into it. A high breaking capacity of 1100A means the device is capable of interrupting currents without the risk of its contacts arcing or melting. This contactor is a reliable choice for safety applications, thanks to its mechanically linked and mirror contacts that add an extra degree of control to an electrical system.
Features & Benefits
• Easy to install with multi-standard screws
• Designed to meet the requirements of electro domestic and HVAC (heating, ventilation and air conditioning) applications
• Compatible with PLCs (programmable logic controller) with input/output from 9A to 65A
Applications
• Mining, minerals and metals industries
• Plant and machine building
• Power generation
What’s the difference between a reversing and non-reversing contactor?
The basic function of a reversing contactor is to switch the rotation of a motor from forwards to backwards. A non-reversing contactor simply turns a motor on and off.





