Description
| คุณสมบัติ | Value |
| Coil Voltage | 110 V ac |
| Number of Poles | 3 |
| Contact Current Rating | 150 A |
| Power Rating | 80 kW |
| Normal State Configuration | 3NO |
| Contact Voltage Rating | 1 kV ac |
| Series | LC1D |
| Range | TeSys D |
| Number Of Auxiliary Contacts | 2 |
| Auxiliary Contact Configuration | 1NO + 1NC |
| Terminal Type | Screw |
| Width | 120mm |
| Depth | 132mm |
| Length | 158mm |
| Minimum Operating Temperature | -5°C |
| Maximum Operating Temperature | +60°C |
3 pole Contactors, AC Controlled, over 18kW power rating
TeSys D Contactors from Schneider Electric combine long mechanical and electrical life to offer a high reliable contactor. The range has been designed for integration in control systems and can be used to create motor starters for any type of application. The TeSys D contactors offer quick simple setup while maintaining compliance with international standards.
Features and Benefits.
Utilisation category AC3
415Vac switching voltage
3 pole NO
What does the utilisation category AC1 and AC3 mean for the TeSys contactors?
- Contactor utilisation categories define the current making and breaking values, based on the type of load to be controlled and the operating cycle conditions.
- AC-1: This applies to all AC devices with a power factor of at least 0.95. Example of use: resistive load, heating, distribution.
- AC-3: This applies to squirrel cage motors where breaking occurs while the motor is running. Example of use: all squirrel cage motors, lifts, escalators, conveyors, bucket elevators, compressors, pumps, mixers, air conditioning units.
What accessories are available?
- Auxiliary contact blocks with serrated wiping action.
- Front mount dust tight auxiliary contact blocks.
- Pneumatic time delay blocks.
- Transient voltage surge suppressors.
- Interface modules and electronic timers.
- Mechanical latching blocks.
Is the TeSys D range a double break pole type contactor?
- Yes, the Tesys D range uses linear translation movement that provides double breaking of the poles.
LC1D150FE7 Schneider Electric LC1D TeSys D Contactor Features.
- Motor Control and Resistive load applications.
- AC-1, AC-3, AC-4 category.
- Ue Rated voltage Power circuit: <= 1000 V AC 25…400 Hz, Power circuit: <= 300 V DC.
- Rated current 200 A (at <= 440 V AC AC-1 for power circuit, 150 A (at <= 440 V AC AC-3 for power
- circuit.
- Circuit Voltage 115 V AC 50/60 Hz.
- 1 NO + 1 NC auxiliary contact.
- Overvoltage category III.
- Rated breaking capacity 1400 A at 440 V for power circuit conforming to IEC 60947.
- Complete with a protective cover.
- Plate and Rail mounting.
- IP20 front face conforming to IEC 60529.
Approvals
CCC, BV, DNV, CSA, LROS (Lloyds register of shipping), GOST, RINA, GL, UL, UKCA.
Standards
CSA C22.2 No 14, EN 60947-4-1, EN 60947-5-1, IEC 60947-4-1, IEC 60947-5-1, UL 508.





