Description
| คุณสมบัติ | Value |
| Coil Voltage | 24 V dc |
| Number of Poles | 4 |
| Contact Current Rating | 25 A |
| Power Rating | 2.4 W |
| Normal State Configuration | 4NO |
| Series | LC1D |
| Contact Voltage Rating | 690 V ac/dc |
| Number Of Auxiliary Contacts | 2 |
| Range | TeSys D |
| Function | Load Control |
| Auxiliary Contact Configuration | 1NO |
| Terminal Type | Screw |
| Depth | 99mm |
| Length | 85mm |
| Width | 45mm |
| Maximum Operating Temperature | +60°C |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
Schneider Electric LC1DT25BL Contactor
The Schneider Electric LC1DT25BL model is a 4 pole contactor featuring a 24 V dc operating coil, with an AC-3 full load current rating of 25 A
Features & Benefits
• Bidirectional, peak-limiting diode surge suppressor to limit transient voltage while maintaining standard coil opening time
• Fast opening operating time of 20ms to 30ms (milliseconds), for almost instant reaction and improved efficiency
• Easy-to-handle size of 99 (depth) x 85 (length) x 45mm (width)
Applications
• Heating systems and electrical furnaces
• Security lighting systems
• Small starter motors
What is TeSys?
The Schneider Electric range of TeSys motor-control solutions includes circuit breakers, contactors, relays and switches that provide innovative electrical load management solutions to help you streamline your workflow. The range combines the simplicity of standard circuit breakers with the advanced protection of intelligent digital solutions to achieve reliability and compatibility in line with international standards.





