Description
| คุณสมบัติ | Value |
| Coil Voltage | 110 V ac |
| Number of Poles | 4 |
| Contact Voltage Rating | 300 V dc, 690 V ac |
| Range | TeSys D |
| Series | LC2D |
| Function | Reversing |
| Terminal Type | Cable |
| Width | 90mm |
| Depth | 98mm |
| Maximum Operating Temperature | +60°C |
| Minimum Operating Temperature | -5°C |
| Length | 91mm |
The Schneider Electric LC2DT32F7 is a LC2D series 4 pole TeSys Deca reversing contactor used for motor control.
Poles description 4P
Pole contact composition 4 no
Rated operational current 32 A
Control circuit voltage 110 V AC





