Description
| คุณสมบัติ | Value |
| Coil Voltage | 220 V ac |
| Number of Poles | 2 |
| Normal State Configuration | 2NO |
| Range | TeSys F |
| Series | LC1F |
| Width | 233mm |
| Depth | 232mm |
| Minimum Operating Temperature | -5°C |
| Length | 238mm |
| Maximum Operating Temperature | +55°C |
The Schneider Electric LC1F5002M7 TeSys F contactor used for motor control and resistive load.
Poles description 2P
Pole contact composition 2 NO
Rated operational current 700 A
Control circuit voltage 220 V AC





