Description
| คุณสมบัติ | Value |
| Coil Voltage | 24 → 575 V ac |
| Number of Poles | 3 |
| Contact Current Rating | 225 A |
| Power Rating | 110 kW |
| Normal State Configuration | 3NO |
| Contact Voltage Rating | 1 kV ac |
| Series | LC1F |
| Range | TeSys F |
| Terminal Type | Screw |
| Width | 168.5mm |
| Length | 197mm |
| Depth | 181mm |
| Maximum Operating Temperature | +55°C |
| Minimum Operating Temperature | -5°C |
Schneider Electric LC1F225 Contactor
The LC1F225 model is a coil less 3 pole contactor that offers long mechanical and electrical life and a consistent low-voltage architecture to ensure safe and reliable operation. The LC1F225 offers an AC-3 full load current rating of 225 A.
Features & Benefits
• High power rating of 110 kW (kilowatts) for industrial use
• AC1 and AC3 utilisation categories mean its suited to resistive load, heating, distribution and squirrel-cage motor applications
• Wide operating temperature range of -5°C to +55°C for use in challenging environments
Applications
• Electric motor systems
• Industrial control operations
• Signalling switches
• HVAC (heating, ventilation and air-conditioning) systems
Is this contactor’s coil susceptible to surges?
No, the design of this contactor incorporates a bidirectional peak-limiting diode suppressor that protects the coil by limiting the transient voltage up to 2Uc (maximum continuous operating voltage). The coil’s opening time remains as standard with this surge suppressor.





