Description
| คุณสมบัติ | Value |
| Coil Voltage | 110 V ac |
| Number of Poles | 3 |
| Contact Current Rating | 20 A |
| Power Rating | 4 kW |
| Normal State Configuration | 3NO |
| Contact Voltage Rating | 690 V ac |
| Range | TeSys K |
| Series | LC1K |
| Number Of Auxiliary Contacts | 1 |
| Auxiliary Contact Configuration | 1NC |
| Terminal Type | Cable |
| Depth | 57mm |
| Maximum Operating Temperature | +50°C |
| Minimum Operating Temperature | -25°C |
The Schneider Electric LC1K0901F72 is a LC1K series 4 pole Tesys K contactor used for motor control.
Poles description 4P
Pole contact composition 2 NO + 2 NC
Rated operational current 20 A
Control circuit voltage 120V AC





