Description
| คุณสมบัติ | Value |
| Coil Voltage | 115 V ac |
| Number of Poles | 3 |
| Contact Current Rating | 20 A |
| Power Rating | 4 kW |
| Normal State Configuration | 3NO |
| Contact Voltage Rating | 690 V ac |
| Range | TeSys K |
| Series | LC1K |
| Number Of Auxiliary Contacts | 1 |
| Auxiliary Contact Configuration | 1NC |
| Terminal Type | Solder Pin |
| Width | 45mm |
| Depth | 57mm |
| Minimum Operating Temperature | -25°C |
| Length | 58mm |
| Maximum Operating Temperature | +50°C |
3 Pole Contactors with Screw Clamp or Solder Termination
Contactors have a switching voltage of 440Vac and a coil consumption (ac coils 50 / 60Hz rated) of 4.5VA (Hold in) and 30VA (inrush).
Utilisation category AC3
DIN rail or screw mounting
Ambient air temperature range -25 to +50°C
• Highly reliable
• Excellent quality
• Easily installed accessories
What does the utilisation category AC1 and AC3 mean for the TeSys contactors?
Contactor utilisation categories define the current making and breaking values, based on the type of load to be controlled and the operating cycle conditions.
AC-1: This applies to all AC devices with a power factor of at least 0.95. Example of use: resistive load, heating, distribution.
AC-3: This applies to squirrel cage motors where breaking occurs while the motor is running. Example of use: all squirrel cage motors, lifts, escalators, conveyors, bucket elevators, compressors, pumps, mixers, air conditioning units.
What accessories are available?
• Auxiliary contact blocks with serrated wiping action
• Front mount dust tight auxiliary contact blocks
• Pneumatic time delay blocks
• Transient voltage surge suppressors
• Interface modules and electronic timers
• Mechanical latching blocks
Approvals
CSA, UL, NEMKO, DEMKO, SEMKO, FIMKO
Standards
BS5424 Part 1/IEC 947, VDE 0660, NFC63 110
The Schneider Electric LC1K09015FE7 is a LC1K series 4 pole Tesys K contactor used for motor control.
Poles description 4P
Pole contact composition 2 NO + 2 NC
Rated operational current 20 A
Control circuit voltage 120V AC





