Description
| คุณสมบัติ | Value |
| Coil Voltage | 24 V ac |
| Number of Poles | 3 |
| Contact Current Rating | 9 A |
| Power Rating | 4 kW |
| Normal State Configuration | 3NO |
| Contact Voltage Rating | 690 V ac |
| Series | LC2K |
| Range | TeSys K |
| Number Of Auxiliary Contacts | 1 |
| Function | Reversing |
| Auxiliary Contact Configuration | 1NC |
| Terminal Type | Screw |
| Width | 90mm |
| Depth | 57mm |
| Length | 58mm |
| Minimum Operating Temperature | -25°C |
| Maximum Operating Temperature | +50°C |
Schneider Electric LC2K0901B7 Miniature Contactor
The LC2K0901B7 is a miniature 3 pole reversing contactor featuring a 24 V ac operating coil, an AC-3 full load current of 9 A and a normally open auxiliary contact.
Features & Benefits
• Ingress protection rating of IP20 to withstand dust and objects larger than 12mm in size
• Mechanical service life of 5,000,000 cycles for long-term performance
• Wide operating temperature range of -25°C to +50°C for use in harsh environments
• Light weight of 390g, so it’s easy to handle and won’t strain your equipment
Applications
• Heaters
• Industrial lighting systems
• Electric furnaces
What could lead to failure of this contactor?
The most common cause of failure in this contactor is contact sticking. This occurs when more current is passed to the contactor than it can handle. It’s important to ensure that the supply current doesn’t exceed the contactor’s rated current.





