Description
| คุณสมบัติ | Value |
| Coil Voltage | 230 V ac |
| Number of Poles | 3 |
| Contact Current Rating | 6 A |
| Power Rating | 3 kW |
| Normal State Configuration | 3NO |
| Contact Voltage Rating | 690 V ac |
| Range | TeSys K |
| Series | LC7K |
| Number Of Auxiliary Contacts | 1 |
| Auxiliary Contact Configuration | 1NC |
| Terminal Type | Cable |
| Depth | 57mm |
The Schneider Electric LC7K0601M7 is a LC2K series 3 pole TeSys K contactor used for motor control.
Poles description 3P
Pole contact composition 3 no
Rated operational current 6 A
Control circuit voltage 220 V AC





