Description
| คุณสมบัติ | Value |
| Coil Voltage | 24 V dc |
| Number of Poles | 3 |
| Contact Current Rating | 9 A |
| Normal State Configuration | 3NO |
| Contact Voltage Rating | 690 V ac |
| Series | LP1K |
| Range | TeSys K |
| Number Of Auxiliary Contacts | 1 |
| Auxiliary Contact Configuration | 1NC |
| Terminal Type | Screw |
| Width | 45mm |
| Depth | 57mm |
| Maximum Operating Temperature | +50°C |
| Minimum Operating Temperature | -25°C |
| Length | 58mm |
Schneider Electric LP1K0901BD3 Miniature Contactor
The LP1K0901BD3 is a miniature 3 pole contactor featuring a 24 V dc operating coil, an AC-3 full load current of 9 A and a normally closed auxiliary contact.
• Power rating of 4kW for use in heavy-duty applications
• Rated impulse withstand voltage of 8kV to handle sudden power surges
• Low power dissipation of 3W for energy efficiency
• Wide operating temperature range of -25°C to +50°C for use in hot and cold environments
• IP20 (ingress protection) rated to withstand dust and objects larger than 12mm in size
Applications
• Heating, ventilation and air conditioning (HVAC) systems
• Bucket lifts
• Mixers
How much does this contactor weigh?
The contactor weighs just 235g, so it’s easy to handle and won’t strain your setup.





