Description
| คุณสมบัติ | Value |
| Number of Poles | 4P |
| Current Rating | 100A |
| Tripping Characteristics | Type D |
| Rated AC Voltage | 690V |
| Range | Compact |
| Breaking Capacity at Maximum Voltage Rating | 25 kA |
| Circuit Breaker Type | MCB |
| Mounting Style | DIN Rail Mount |
| Width | 80mm |
| Length | 108mm |
| Depth | 137mm |
| Tripping Mechanism | Thermal-Magnetic |
| Reset Actuator Type | Toggle Switch |
Schneider Electric Compact MCB Mini Circuit Breaker
The Schneider Electric MCB is a 4 pole compact NSX moulded case circuit breaker upto 630A. Its current rating is 100A with type D tripping characteristics. The tripping mechanism is thermal magnetic.
Features and Benefits
• 690V rated AC voltage
• Breaking capacity of 20kA
• Control type is toggle
• EN/IEC 60947 environmental standards
• Overload(thermal) and short circuit protection(magnetic)
• Reset actuator type is lug
• Terminal contact type is lug
• Trip unit rating is 100A at 40°C
Applications
• Distribution
• Protection
Certifications
• CCC certified
• EAC certified
• IK07 protected
• IP40(front cover) protected
• Marine certified
• Pollution degree 3





