Description
| คุณสมบัติ | Value |
| Number of Poles | 3P |
| Current Rating | 6A |
| Tripping Characteristics | Type C |
| Range | Multi 9 |
| Series | C60L |
| Breaking Capacity at Maximum Voltage Rating | 25 kA |
| Circuit Breaker Type | MCB |
| Mounting Style | DIN Rail Mount |
| Width | 54mm |
| Length | 81mm |
| Depth | 72mm |
The Schneider Electric C60L series have MCB having 6 amp rated operating current and its used for the distribution application. This MCB have thermal magnetic trip unit technology with C curve code. This MCB have toggle control type with din rail mounting.
IP degree of protection is IP20 and IP40
Ambient air temperature for operation is -30 to 70 °C





