Description
| คุณสมบัติ | Value |
| Number of Poles | 2P |
| Current Rating | 8A |
| Tripping Characteristics | Type D |
| Rated AC Voltage | 440V |
| Rated DC Voltage | 125V |
| Range | Multi 9 |
| Model Number | me C60BP |
| Breaking Capacity at Maximum Voltage Rating | 7.5 kA |
| Circuit Breaker Type | Residential MCB |
| Mounting Style | DIN Rail Mount |
| Width | 36mm |
| Length | 103mm |
| Depth | 72mm |
| Reset Actuator Type | Toggle Switch |
| Tripping Mechanism | Thermal-Magnetic |
The Schneider Electric miniature circuit breaker combine circuit protection against short circuit currents and circuit protection against overload currents it also protects people against indirect contact with TN and IT neutral systems.
Trip unit technology Thermal-magnetic
Poles description 2P
Number of protected poles 2
Neutral position Left





