Description
| คุณสมบัติ | Value |
| Coil Voltage | 24 V ac |
| Number of Poles | 3 |
| Contact Current Rating | 12 A |
| Power Rating | 5.5 kW |
| Normal State Configuration | 3NO |
| Contact Voltage Rating | 400 V ac |
| Range | SIRIUS Innovation |
| Series | 3RT2 |
| Number Of Auxiliary Contacts | 1 |
| Auxiliary Contact Configuration | 1NO |
| Terminal Type | Screw |
| Width | 45mm |
| Depth | 73mm |
| Minimum Operating Temperature | -25°C |
| Length | 57.5mm |
| Maximum Operating Temperature | +60°C |
Contactors – 3RT2 Range
The 3RT2 contactors are climate-proof and are suitable and tested for use worldwide, sizes S00 to S2, up to 37 kW
Size S00, up to 7.5 kW
Size S0, up to 18.5 kW
Size S2, up to 37 kW
Screw connection / Spring Clamp
Impulse voltage resistance 6 kV
Insulation voltage 690 V
Real loss power only 4 W
Designation K according to DIN 40719 (extendable to IEC 204-2) & IEC 750; Q according to DIN EN 61346-2
Note
Screw terminals can only be used with screw terminal overloads and spring terminals can only be used with spring terminal overloads.
Approvals
CE, UL, CSA, CCC
Siemens SIRIUS Innovation 3-Pole Contactor, 5.5kW, 12A – 3RT2 Series – 3RT2017-1AB01
Use this compact contactor from Siemens’ SIRIUS Innovation range to effectively switch high-power loads on or off. It can stand alone as a protective device or you can use it with a control relay as a motor starter. The unit is built for heavy-duty applications and can deliver up to 5.5kW of power to industrial motors and switchgear. Thermoplastic housing provides excellent impact resistance in harsh environments and can also serve as insulation, protecting you from electric shocks and enhancing workplace safety. With a mechanical service life of 30 million switching cycles, you can rely on this contactor for long-term performance.
• Wide operating temperature range of -25°C to +60°C for use in demanding environments
• Can be rotated +/-180° on a vertical mounting surface for flexibility
• Integrated fuse for effective short-circuit protection
• Rated surge voltage of 6kV to handle sudden spikes and ensure electrical safety
What could cause failure in a contactor?
The major cause of failure in a contactor is contact sticking. This occurs when more current is passed through the component’s power contacts than it can carry. With time, this can cause overheating and the contacts may stick as a result.
Siemens Sirius Range Contactor & Control Relays





