Description
| คุณสมบัติ | Value |
| Number of Poles | 2P |
| Current Rating | 40A |
| Tripping Characteristics | Type C |
| Model Number | 5SJ4240-7HG42 |
| Range | SENTRON |
| Series | 5SJ4 |
| Breaking Capacity at Maximum Voltage Rating | 5 kA |
| Circuit Breaker Type | MCB |
| Mounting Style | DIN Rail Mount |
| Width | 36mm |
| Length | 90mm |
| Depth | 76mm |
The Siemens 5SJ4 series two-pole miniature circuit breaker has a current rating of 40 A and 10 kA breaking capacity. The miniature circuit breaker is the fuse for short-circuit protection. Siemens offers a comprehensive portfolio of protection, switching, measuring and monitoring devices, distribution systems as well as switches and sockets for safe and efficient electrical infrastructure in buildings and industry.
Protection class IP= IP20 with connected conductors, IP 40 in the handle range
halogen-free, sealable, silicon-free
Vibration resistance= 50 m/s² at 25 to 150Hz and 60m/s² at 35Hz (4sec)
Supply voltage= 400 Vac





