Description
| คุณสมบัติ | Value |
| AC or DC Input Voltage | ac, dc |
| AC or DC Output Voltage | dc |
| Input Voltage | 30 → 187V ac |
| Output Voltage | 24V dc |
| Output Current | 370mA |
| Power Rating | 9W |
| Number of Outputs | 1 |
| Electrical Phase | 1 |
| Type | Switch Mode |
| Height | 80mm |
| Mounting Type | DIN Rail Mount |
| Width | 22.5mm |
| Series | SITOP POWER |
| Depth | 91mm |
| Ripple And Noise | 150mV Pk-Pk |
| Maximum Temperature | +70°C |
| Minimum Temperature | -25°C |
| Load Regulation | 0.1% |
SITOP Power DC-DC Converter
The SITOP Power DC-DC converter from Siemens is used for connecting to networks over permanent wiring. Short circuit-proof and open circuit-proof, this DC-DC converter is the optimum power supply for automation solutions in the lower performance range. Its wide-range input and its compact and slim design make this DC-DC Converter suitable for solutions where space is limited.
Features and Benefits
• Wide range input for AC and DC voltages
• Easy installation onto 35mm DIN rail
• EMI to EN50081-1
• Short circuit protection
• LED output indicator
Product Application Information
Ideal for use in many industries including, automotive, machine building, material handling, building automation, and so on. DC-DC converters are used in applications where unregulated DC voltages result in interference at the load.
Why do I need a DC-DC Converter?
A DC-DC converter is an electromechanical device which converts direct current (DC) from one voltage level to another. You may need a DC-DC converter if you are looking to increase voltage from a partially lowered battery or regulate the output voltage. DC-DC converters can also be easily mounted onto a DIN Rail enabling quicker installation and space saving.
Approvals
CE, cULus
SITOP power 6EP17312BA00 DC-DC Converter, 0.375 A, Stabilized power supply input: 48-220V DC output: DC 24 V/0,375 A
Approvals
UL listed / UL listed for Canada
Standards
UL, CSA, SELV, EN





