Description
| คุณสมบัติ | Value |
| AC or DC Input Voltage | ac |
| AC or DC Output Voltage | dc |
| Input Voltage | 400 → 500V |
| Output Voltage | 24V |
| Output Current | 30 → 40A |
| Power Rating | 66W |
| Number of Outputs | 1 |
| Type | Stabilised |
| Height | 145mm |
| Series | SITOP PSU3800 |
| Output Voltage Adjustment Range | 24 → 28V |
| Standards Met | CB, CE, CSA, cUL, UL |
| Width | 135mm |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Depth | 150mm |
| MTBF | 517015h |
| Minimum Temperature | -25°C |
| Efficiency | 94% |
| Ripple And Noise | 100mV Pk-Pk |
| Maximum Temperature | +70°C |
Siemens DIN Rail Power Supply, 24V Output – SITOP PSU3800 Series – 6EP3437-8UB00-0AY0
Need a three-phase system to act as the central DC power supply of a larger plant or machine in a networked automation system? This stabilised power supply from Siemens’ SITOP PSU3800 series provides a controlled, isolated output voltage of 24V DC from an input voltage of 400V to 500V AC. You can snap it onto a DIN rail or mount it flexibly using the screw terminals to make a secure electrical connection. A green LED indicator lets you know it’s supplying the required voltage.
• IP20 (ingress protection) rating indicates the unit is touch-proof and resistant to dust
• Ambient temperature range of -25°C to +70°C means it’s suitable for a wide variety of industrial conditions
What advantages do three-phase power supplies offer?
Three-phase equipment, particularly electric motors, offers several advantages when compared with a single-phase system. They’re more efficient, tend to create less vibration and can start without needing any external devices. You can run a single-phase device off a three-phase power supply by using only one of the conductors.





