Description
| คุณสมบัติ | Value |
| Power Rating | 22 kW |
| Phase | 3 |
| Supply Voltage | 480 V ac |
| Current Rating | 41 A |
| Output Frequency | 240Hz |
| For Use With | SINAMICS G120C |
| Series | 6SL3210 |
| IP Rating | IP20 |
| Field Bus Communication Type | PROFINET |
| STO | Yes |
The Siemens G120C 3-phase compact converter has rated power of 22kW with 150% overload for 3 seconds. It has integrated filter Class A I/O interface such as 6DI, 2DO, 1AI, 1AO and PROFINET-PN fieldbus.
Line voltage: 380V to 480V
Rated current: 41A
Rated voltage: 400V
Communication: PROFINET, Ethernet/IP
IP20 rated
Air cooling using an integrated fan





