Description
| คุณสมบัติ | Value |
| Power Rating | 0.75 kW |
| Phase | 1, 3 |
| Supply Voltage | 240 V ac |
| Current Rating | 9.6 A |
| Output Frequency | 200Hz |
| For Use With | AC Motors |
| Series | PM240-2 |
| IP Rating | IP20 |
| STO | No |
The Siemens PM240-2 1/3-phase power module has power high overload of 0.55kW and power low overload of 0.75kW. It is unfiltered with integrated braking chopper.
Line voltage: 200V to 240V
Rated current: 9.60A
Rated voltage: 230V
IP20 rated
Internal air cooling





