Description
| คุณสมบัติ | Value |
| Power Rating | 4 kW |
| Phase | 3 |
| Supply Voltage | 480 V ac |
| Current Rating | 15.4 A |
| Output Frequency | 550Hz |
| For Use With | AC Motors |
| Series | SINAMICS PM240-2 |
| IP Rating | IP20 |
| STO | No |
The Siemens 6SL3 series SINAMICS power module PM240-2 with built in class A filter built in braking chopper, with 97 % efficiency and having internal air cooling with Plug-in screw terminals.
Degree of protection is IP20 / UL open type
Active Product





