Description
| คุณสมบัติ | Value |
| Power Rating | 30 kW |
| Phase | 3 |
| Supply Voltage | 380 → 480 V ac |
| Current Rating | 90 A |
| Output Frequency | 550Hz |
| For Use With | SINAMICS G120 |
| Series | SINAMICS PM240-2 |
| IP Rating | IP20 |
| STO | Yes |
The Siemens 6SL3 series SINAMICS G120 power module PM240-2 with built in class A filter with braking chopper, with 98 % efficiency, having internal air cooling integrated with Screw-type terminals.
Degree of protection is IP20 / UL open type
Active Product





