Description
| คุณสมบัติ | Value |
| Power Rating | 2.2 kW |
| Phase | 1 |
| Supply Voltage | 200 → 240 V ac |
| Current Rating | 11 A |
| Output Frequency | 0 → 550Hz |
| For Use With | AC Motors |
| Series | SINAMICS V20 |
| IP Rating | IP20 |
| Field Bus Communication Type | Modbus RTU, USS |
| STO | No |
The Siemens 6SL3 series SINAMICS V20 basic converter with 2.2 KW rated power, integrated with external fan cooling.
Degree of protection is IP20
Active Product





