Description
| คุณสมบัติ | Value |
| Power Rating | 3 kW |
| Phase | 1 |
| Supply Voltage | 230 V |
| Current Rating | 13.6 A |
| Output Frequency | 0 to 550Hz |
| Series | SINAMICS V20 |
| IP Rating | IP20 |
| Field Bus Communication Type | MODBUS RTU, USS |
| STO | No |
The Siemens SINAMICS V20 basic converters with 1 AC phase and the line voltage 200 to 240 V and line frequency 47 to 63 Hz. This inverter have output voltage 230 V and 3 numbers of output phase. This converter have 3kW rated power with 150% overload for 60 sec.
IP degree of protection IP20
Wall mounting, side by side mounting
Ambient temperature -10°C to 60°C





