Description
| คุณสมบัติ | Value |
| Power Rating | 1.5 kW |
| Phase | 3 |
| Supply Voltage | 400 V ac |
| Current Rating | 4.1 A |
| Output Frequency | 0 → 550Hz |
| For Use With | AC Motors |
| Series | SINAMICS V20 |
| IP Rating | IP20 |
| Field Bus Communication Type | Modbus |
| STO | No |
| Control Panel | Yes |
| Overall Depth | 146mm |
| Interface | Modbus RTU, USS |
| Standards Met | CE Certified, cULus Recognized |
| Overall Width | 166mm |
| Overall Length | 90mm |
Sinamics V20 – Three Phase Input without filter
SINAMICS V20 is a cost-effective, reliable and easy-to-use inverter for basic applications.
Three phase input
Without filter
USS and MODBUS RTU at terminals
Wide voltage range
ECO mode for V/f and V²/f
Advanced cooling design
Parameter loading without power supply
Push-through or wall mounting
Applications:
Centrifugal pumps
Radial/axial fans
Compressors
Conveyors
Single drives in the process industry
Siemens Inverter Drive, 1.5kW, 400V AC Supply Voltage – SINAMICS V20 Series – 6SL3210-5BE21-5UV0
This variable frequency inverter drive from Siemens is an efficient choice for operating fans, pumps and conveyor systems. It features an integrated energy-savings function that will reduce your system’s power consumption. The unit also includes an energy-optimised control mode that automatically adapts the motor’s magnetic flux to the predominant operating level. A built-in intuitive interface display makes on-site commissioning and operations easy. Thanks to simple menu-driven steps, this drive guides you from start-up until your system’s motor is up and running at full capacity.
• Modbus field bus communication type is reliable and speeds up data exchanges
• Improves energy savings with a hibernation mode when demand falls below a set threshold
• Easy-to-use mobile and local operating panels for quick and simple diagnostics and service
How do I mount and install this component?
This inverter is suitable for both push-through installation and conventional wall mounting. Its compact design with a width of 90mm means it can fit in tight spaces for greater convenience.
Will this unit stand up to harsh environments?
Yes, this robust device offers improved cooling, meaning it can function at operating temperatures up to +60°C and down to -10°C. A coated PCB (printed circuit board) offers additional reliability.
Siemens Sinamics V20 Range





