Description
| คุณสมบัติ | Value |
| Power Rating | 5.5 kW |
| Phase | 3 |
| Supply Voltage | 400 V ac |
| Current Rating | 11 A, 12.5 A |
| Output Frequency | 0 → 550Hz |
| For Use With | AC Motors |
| Series | SINAMICS V20 |
| IP Rating | IP20 |
| Field Bus Communication Type | Modbus |
| STO | No |
| Control Panel | Yes |
| Interface | Modbus RTU, USS |
| Overall Width | 182mm |
| Overall Length | 184mm |
| Overall Depth | 169mm |
| Standards Met | CE Certified, cUL Listed |
Sinamics V20 – Three Phase Input without filter
SINAMICS V20 is a cost-effective, reliable and easy-to-use inverter for basic applications.
Three phase input
Without filter
USS and MODBUS RTU at terminals
Wide voltage range
ECO mode for V/f and V²/f
Advanced cooling design
Parameter loading without power supply
Push-through or wall mounting
Applications:
Centrifugal pumps
Radial/axial fans
Compressors
Conveyors
Single drives in the process industry
Siemens Inverter Drive, 5.5kW, 400V AC Supply Voltage – SINAMICS V20 Series – 6SL3210-5BE25-5UV0
Increase your system’s energy savings with this Siemens variable frequency inverter drive. It’s ideal for operating basic drive systems in the handling and processing industries, and efficiently converts AC (alternating current) to DC (direct current) when driving fans, pumps and conveyor systems. The drive has an integrated energy-savings function that reduces power consumption. Its energy-optimised control mode adapts your motor’s magnetic flux to the prime operating level automatically. This component is easy to install using either push-through or conventional wall mounting.
• Uses modbus protocol for its bus communication, delivering faster data exchanges for a more efficient and reliable operation
• Built-in intuitive interface display enables easy on-site commissioning and operations
• Parameter setting is done without the need for a power supply or net voltage
Is the interface on this inverter drive easy to use?
This drive has been designed to be intuitive and easy to use. Simple, menu-driven steps guide you from start up until your motor is up and running, making on-site commissioning and operation easy.
Siemens Sinamics V20 Range





