Description
| คุณสมบัติ | Value |
| Power Rating | 30 kW |
| Phase | 3 |
| Supply Voltage | 380 → 480 V ac |
| Current Rating | 60 A |
| Output Frequency | 0 → 550Hz |
| For Use With | AC Motors |
| Series | SINAMICS V20 |
| IP Rating | IP20 |
| Field Bus Communication Type | Modbus RTU, USS |
| STO | No |
The Siemens 6SL3 series SINAMICS V20 basic converter with 22 KW rated power, having USS, Modbus RTU communication, integrated with external fan cooling.
Degree of protection is IP20 / UL open type
Active Product





