Description
| คุณสมบัติ | Value |
| Power Rating | 3 kW |
| Supply Voltage | 480 V ac |
| Current Rating | 6.9 A |
| For Use With | Sinamics G120X |
| Series | SINAMICS G120X |
| IP Rating | IP20 |
| Field Bus Communication Type | PROFINET |
| STO | Yes |
The Siemens SINAMICS G120X 3kW frequency converter runs stably under all network conditions and is particularly robust due to its operating temperature from -20°C to +45°C. It has rated current of 6.9A and is of FSA size.
Sensorless vector control
Encoderless torque control





