Description
| คุณสมบัติ | Value |
| Supply Voltage | 24 V |
| Current Rating | 1.5 A |
| For Use With | PM230, PM240, PM250 |
| Series | SINAMICS G120 |
| IP Rating | IP20 |
| Field Bus Communication Type | Profibus |
| Control Panel | No |
| Function | Control Unit |
| Overall Width | 73mm |
| Overall Depth | 46mm |
| Overall Length | 199mm |
SINAMICS G120 – Standard Inverter – Control Unit
SINAMICS G120 is a modular inverter system that essentially comprises two function unit: Power Module (PM) and Control Unit (CU).
The Control Unit controls and monitors the Power Module and the connected motor in several different modes. It supports communication with a local or central controller and monitoring devices.
The CU240 Control Units are suitable for a wide range of applications in general machine construction, such as conveyor belts, mixers and extruders.
Control Unit G120
Free function blocks (FFB)
1x PID controller
Motor holding brake
Digital and analog I/O’s
To use together with the Power Unit (PU)
Different versions available:
CU240B-2, Control Unit with USS and Modbus RTU, stock-no. 793-2128
CU240B-2 DP, Control Unit with Profibus DP, stock-no. 793-2121
CU240E-2, Control Unit with USS and Modbus RTU and Basic Safety Functions (STO), stock-no. 793-2125
CU240E-2 DP, Control Unit with Profibus DP and Basic Safety Functions (STO), stock-no. 793-2134
Siemens Control Unit, 24V DC, 1.5A – SINAMICS G120 Series – 6SL3244-0BB00-1PA1
This control unit from Siemens works with compatible power units from the SINAMICS G120 series to perform closed-loop control functions for an inverter. It offers a choice of control types to run and monitor both the power module and the connected motor. You can also add additional functions to give you an even wider choice of options. The device accommodates communication with either local or central control and monitoring units. It’s designed to deliver cost-effective, precision speed and torque control of AC (alternating current) motors.
• Modular option compatible with power modules PM230, PM240 and PM250
• PROFIBUS field bus communication type offers reliable transmissions
• Slim profile, with a depth of 46mm, length of 199mm and width of 73mm for convenient mounting
• Current rating of 1.5A and supply voltage of 24V AC (alternating current) provide plenty of capacity
Is this unit safe to handle?
Careful handling of this unit is safe and its IP20 (ingress protection) rating indicates it’s touch-proof. It’s not waterproof, so it should only be mounted in dry, indoor environments.





