Description
| คุณสมบัติ | Value |
| Coil Voltage | 220 V ac |
| Number of Poles | 3 |
| Contact Current Rating | 115 A |
| Power Rating | 55 kW |
| Normal State Configuration | 5NO |
| Contact Voltage Rating | 600 V ac |
| Series | LC1D |
| Range | TeSys D |
| Number Of Auxiliary Contacts | 5 |
| Terminal Type | Screw |
| Width | 162mm |
| Depth | 171mm |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
| Length | 163.5mm |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
TeSys LC1-F Contactors
The TeSys LC1-F Series from Schneider Electric
IP20 Rated
Mounting Support: Plate/Rail





