Description
| คุณสมบัติ | Value |
| Coil Voltage | 230 V ac |
| Number of Poles | 2 |
| Contact Current Rating | 16 A |
| Power Rating | 1.3 W |
| Normal State Configuration | 2NO |
| Contact Voltage Rating | 250 V ac |
| Series | GC16 |
| Number Of Auxiliary Contacts | 1 |
| Range | Tesys GC |
| Terminal Type | Screw |
| Maximum Operating Temperature | +50°C |
| Length | 81mm |
| Width | 17.5mm |
| Depth | 65mm |
| Minimum Operating Temperature | -5°C |
Schneider Electric GC1620M5 Miniature Contactor
The GC1620M5 is a miniature 2 pole contactor featuring a 240 V ac operating coil and an AC-3 full load current of 16 A.
Features & Benefits
• Fast operation with 10 to 25ms (milliseconds) opening and 30ms closing time
• Mechanically durable for approximately 1,000,000 cycles
• Operating rate of 300 cycles per hour for fast, constant use
• Clip-on ability or mountable to DIN rail
• Remote control for safer and easier operation
Applications
• Heating systems
• Industrial motor control
• Commercial lighting units
Can this device withstand harsh industrial environments?
This contact has an operating temperature range of -5°C to +50°C for use in demanding settings.
Does this contactor have ingress protection?
This contactor has an IP20 (ingress protection) rating so it’s safe to touch. Inside, it has an IP40 rating to ensure it can withstand contact with tools and cabling.
Schneider Electric Modular Contactors
Low noise a.c. compact modular contactors and accessories are ideal for heating lighting and building service type applications. The units are designed for mounting in control panels or cabinets on symmetrical DIN rail or they may be housed in modular enclosures.





