Description
| คุณสมบัติ | Value |
| Input Voltage | 22 → 30V dc |
| Output Voltage | 24V dc |
| Output Current | 10A |
| Number of Outputs | 4 |
| Type | Selectivity Module |
| Height | 80mm |
| Series | SITOP PSE200U |
| Hazardous Area Certification | ATEX |
| Depth | 72mm |
| Width | 80mm |
| Mounting Type | DIN Rail Mount |
| Minimum Temperature | 0°C |
| MTBF | 540979h |
| Maximum Temperature | +60°C |
SITOP PSE200U Selectivity Module
The SITOP PSE200U and SITOP select selectivity modules are the optimal expansion for all 24 V power supplies to distribute the load current to several feeders and to monitor it.
Features and Benefits
Reliable shutdown in case of overload regardless of cable lengths or cable cross-sections
4 load feeders per module with individually adjustable maximum current for each output
Two versions for remote diagnostics: Group signaling contact or single-channel signaling
Evaluation via free-of-charge SIMATIC S7 function blocks (S7-1500/1200/300/400) for modules with single-channel signaling (PSE200U)
LEDs for rapid on-site fault localization
Remote reset possible from a central location (PSE200U)
Simple commissioning thanks to manual switch on/off of outputs (PSE200U)
Sequential connection of feeders to reduce total inrush current
Sealable transparent cover over adjusters for currents and times protects against maladjustment (PSE200U)
Advantages of a selectivity module
A power supply unit (PSU) cannot guarantee a fault-free supply when used on its own. The selectivity module offers reliable detection of overload or short-circuit in the circuit. A selectivity module enables reliable shutdown in case of overload regardless of cable lengths or cross-sections.
Advantages of a selectivity module
A power supply unit (PSU) cannot guarantee a fault-free supply when used on its own. The selectivity module offers reliable detection of overload or short-circuit in the circuit. A selectivity module enables reliable shutdown in case of overload regardless of cable lengths or cross-sections.
Approvals
CE, cULus, UR, CB, ATEX, IEXEx, cCSAus Class I Div 2, GL, ABS





