Description
| คุณสมบัติ | Value |
| AC or DC Input Voltage | ac, dc |
| AC or DC Output Voltage | dc |
| Input Voltage | 85 → 264V ac |
| Output Voltage | 24V dc |
| Output Current | 20A |
| Power Rating | 480W |
| Number of Outputs | 1 |
| Electrical Phase | 1 |
| Type | Switch Mode |
| Height | 135mm |
| Standards Met | cCSAus (CSA C22.2 No. 60950-1, UL 60950-1), CE Certified, cULus-Listed (UL 508, CSA C22.2 No. 107.1), File E197259, EN 55022 Class B, EN 61000-3-2, EN 61000-6-2 |
| Output Voltage Adjustment Range | 24 → 28V |
| Series | SITOP PSU6200 |
| Depth | 155mm |
| Width | 70mm |
| Mounting Type | DIN Rail Mount |
| Minimum Temperature | -25°C |
| Maximum Temperature | +70°C |
| Efficiency | 95.1% |
| Special Features | LED Display |
| Ripple And Noise | 80mV |
Siemens Switch-Mode DIN Rail Power Supply, 480W Power Rating, 20A Output Current – SITOP PSU6200 Series – 6EP3336-7SB00-3AX0
Use this power supply unit (PSU) from Siemens to safely distribute power to DIN connected devices in your industrial system. It works by converting an AC input voltage into a DC output that your component can use. To ensure stability, even when there are heavy power fluctuations, it constantly regulates the energy supply. The unit’s enclosure is made of robust metal that’s resistant to corrosion, so you can use it in harsh conditions. It also has air vents on the top to allow for passive cooling, which prevents overheating and enhances performance. You’ll find this power supply unit used in industrial settings running essential sensors and actuators.
• Low weight of 1.5kg is easy to handle and won’t strain the DIN rail
• Integrated diagnostic interface for easy troubleshooting
• Wide operating temperature range of -25°C to +70°C for use in challenging environments
How do I connect cables to this PSU?
This PSU has push-in terminals that make the connection of cables simple, without any need for specialist tools.





