Description
| คุณสมบัติ | Value |
| Power Rating | 55 kW |
| Phase | 3 |
| Supply Voltage | 380 → 480 V ac |
| Current Rating | 180 A |
| Output Frequency | 550Hz |
| For Use With | AC Motors |
| Series | SINAMICS G120 |
| IP Rating | IP20 |
| STO | No |
The Siemens SINAMICS G120 POWER MODULE PM250 having 4 KHz pulse frequency and 97 % efficiency.
Internal air cooling
Degree of protection is IP20 / UL open type





